Få 12 udgaver
for kun 799,-

Reed vandt igen og holdt Skov Olesen bag sig

Patrick Reed har haft en succesfuld periode i Mellemøsten med sejre i Dubai Desert Classic og Qatar Masters samt en andenplads efter omspil. I Qatar Masters sluttede han øverst, mens Jacob Skov Olesen blev nummer tre. Reed fører nu Race to Dubai og har sikret sig nok point til potentielt at få et PGA Tour-kort.
Patrick Reed med beviset på sin anden sejr i år. Foto: Getty

Patrick Reed har haft tre fantastiske uger i Mellemøsten. Først vandt han Dubai Desert Classic, i sidste ueg blev han nummer to efter omspil, og i dag vandt han så igen, da han sluttede øverst på leaderboardet i Qatar Masters.

Reed var i førerbold med Jacob Skov Olesen, men danskeren fik aldrig lagt pres på sin amerikanske spillepartner. På de første otte huller var Skov Olesen en over par, efter to 3-putts tidligt på runden, og derfor fik han aldrig kontakt med Reed. Længere fremme på banen var finske Lindell ved at levere en overraskelse, men han lavede to bogeys og en dobbelt bogey fra hul 12 til hul 15 og endte på femtepladsen.

Jacob Skov Olesen kom tilbage i par på hul 9, og fik endnu en birdie på det lette hul 10. Dermed var afstanden op til Reed kun et enkelt slag, men den rutinerede Reed trak fra på de næste huller. Birdie på hul 11 efter et langt putt og igen på hul 15. Det gav et forspring på tre slag efter endnu en dansk bogey. Skov Olesen hentede et af de slag på de sidste huller, men kunne ikke hente Reed.

Det endte med en dansk tredjeplads. En tangering af hans bedste resultat på DP World Tour, og et avancement til nummer 26 på Race to Dubai inden næste uges pause.

Patrick Reed vandt sin anden sejr inden for to uger, og fører nu Race to Dubai suverænt. Faktisk har han allerede nu nok point til at få et af de ti kort til PGA Tour, hvis man kigger på de foregående sæsoner. Han er inde i top-20 på verdensranglisten, og lagde efter sejren ikke skjul på, at målet nu er at vinde Race to Dubai.

Niklas Nørgaard endte på 36. pladsen.

Fik du læst...