Det blev en mere end godkendt dansk dag i Madrid ved Open de España. Hole in One og dagens laveste runde havde alle en dansk signatur. Marcus Helligkilde var bedst af alle fredag. 64 slag, var to slag bedre end seks spillere – heribland to landsmænd – og den flotte runde var en direkte modsætning til hans runde torsdag. I første runde lavede han seks bogeys og var nummer 113. I dag var der ingen sorte tal på scorekortet, men derimod syv birdies, og et avancement på 87 placeringer til nummer 26.
Det er også påkrævet. Helligkilde spiller sin sidste turnering på sin såkaldte Medical Excemption, og skal slutte i top-25 for at forlænge sit kort DP World Tour.
Længere fremme på leaderboardet finder man , igen, fristes man til at skrive Jacob Skov Olesens navn. Han er igen med fremme i den sjove ende af leaderboardet, og på en delt sjetteeplads, bare tre slag efter den førende skotte, Grant Forrest.
Skov Olesen deler placeringen med Jeff Winther, der også spiller noget af sit bedste golf i denne sensommer. Winther brugte 66 slag i dag, og var således næstbedst. Samme score noterede Niklas Nørgaard, som går ind til weekenden på en delt 13. plads, og ser ud til at fortsætte fremgangen på Race to Dubai.
Nicolai Højgaard lavede karrierens første Hole in One i en turnering, men ud over glæden ved en etter, så var der ikke meget at glæde sig over for verdens nummer 43. Han missede cuttet for fjerde turnering i træk, og har ikke spillet i weekenden siden slutspillet på PGA Tour i august.
Sergio Garcia spillede for første gang med i sit lands åbne mesterskab for 30 år siden som bare 16-årig. Dengang klarede han cuttet, og det har gjort hver gang han har spillet, således også i år. Garcia er på en delt 14. plads inden weekenden.


