Få 12 udgaver
for kun 799,-

Bjerregaard prøver at sig spille ind på LIV

LIV Golf Promotion, der svarer til Q-School, finder sted i januar på Black Diamond Ranch i Florida. Lucas Bjerregaard er den eneste dansker blandt de 87 deltagere. Der konkurreres om to pladser på LIV Golf i 2026 og 10 kort til the International Series. Formatet inkluderer 18 hullers slagspil og nulstilling af scores efter hver.
Lucas Bjerregaard forsøger i januar at spille sig ind på LIV. Foto: René Schütze

I begyndelsen af januar spilles den såkaldte LIV Golf Promotion, der svarer til Q-School, og deltagerlisten til de fire dage i januar blev offentliggjort mandag. Lucas Bjerregaard er den eneste dansker blandt de 87 spillere, der er tilmeldt.

Der spilles om to pladser på LIV Golf i 2026 og 10 kort til the International Series, der arrangeres af Asian Tour.

Formattet der spilles på  Black Diamond Ranch-banen i Florida er det samme som sidste år på LIV. Torsdag den 8. januar spilles der 18 hullers slagspil, og her går de 20 bedste videre til dag 2. På andendagen støder 20 spillere til. Det er spillere, der via deres rangering på the International Series eller LIV Golf i 2025 har en høj nok rangering til at springe en runde over.

Efter runde 2 er det igen de 20 bedste, der så fortsætter til de to sidste dage. Scores nulstilles efter dag et og dag to.

Blandt de prominente navne i feltet er, udover Bjerregaard, Chris Wood, Alexander Levy, Tom Lewis og norske Andreas Halvorsen, der sluttede på fjerdepladsen på Mauritius på DP World Tour i går.

Det er anden gang, at Lucas Bjerregaard spiller LIV Golf Promotion. Første gang var for to år siden.

Fik du læst...