Få 12 udgaver
for kun 799,-

Engelsk overraskelse vinder PGA Championship

Aaron Rai leverede en imponerende afslutning og vandt sin første major ved at holde store navne som Jon Rahm og Ludvig Åberg bag sig. Med seks under par på de sidste ti huller sikrede Rai sejren med tre slag foran Jon Rahm og Alex Smalley. Rai spillede søndagens runde i 65 slag.
Aaron Rai med Wannamaker trofæet som bevis på at han er årets PGA Championship-vinder. Foto: Darren Carroll/PGA of America

Aaron Rai leverede en blændende afslutning, og holdt store navne Jon Rahm og Ludvig Åberg, da han overraskendevandt sin første major.

Seks under par på de sidste ti huller stod der på scorekortet hos englænderen med de indiske rødder, og det var afslutningen, der gjorde forskellen under finalrunden. Til sidst vandt Rai med tre slag foran Jon Rahm og Alex Smalley. Rai selv var rundt i 65 slag søndag, den næstlaveste finalerunde, og han spillede tre af de fire runder par, mens første runde blev spillet i par.

Sejren er den 31-årige englænders første majorsejr. Han har tidligere vundet en enkelt gang på PGA Tour, ligesom han har vundet tre gange på DP World Tour, deriblandt Scottish Open og Abu Dhabi Championship. Begge gange i øvrig efter omspil med landsmanden Tommy Fleetwood.

Med sejren rykker Rai op som nummer 15 på verdensranglisten, hvor Rahm nu er nummer 12.

Alle tre danskere klarede cuttet, men spillede ikke nogen rolle i kampen om sejren. Nicolai Højgaard endte som bedste dansker på en 44. plads, Rasmus Højgaard blev nr. 65 og Rasmus Neergaard-Petersen nr. 75.

Fik du læst...